Luštěniny – výživový poklad

Luštěniny patří mezi skupinu potravin, která by se na našem talíři měla objevovat často.
Když jsem vyrůstala, měli jsme luštěniny každý týden, ať už ve formě polévky nebo hlavního jídla. Osobně mi náklonost k této skupině potravin zůstala a přenesla jsem si ji k sobě do kuchyně, kde se snažím využít jejího neskutečného potenciálu.
Luštěniny obsahují vysoký podíl rostlinných bílkovin a vlákniny.
Mezi nejčastěji používané luštěniny jsou:
- fazole – původ fazolí najdeme v Americe, odtud se rozšířily do Evropy. Fazole obsahují draslík, železo, vápník. Jsou vhodné pro diabetiky, osoby se srdečními problémy a vysokým krevním tlakem. Při využití v kuchyni je nutné fazole namáčet a poté vodu slít. Uvolňují se do ní látky, které způsobují nadýmavost. Vodu s fazolemi solíme až po změknutí, jinak nám fazole zůstane tvrdá.
Recept na fazolovou polévku: http://www.veronicaskitchen.cz/fazolova-polevka/
- čočka – původ čočky najdeme v Asii. Čočka má vyšší obsah bílkovin než fazole a nejvyšší obsah železa z luštěnin. V kuchyni využíváme tyto druhy červenou, hnědou, žlutou a zelenou. Výhodou červené čočky je, že se nemusí předem namáčet, nemá nadýmavé účinky a tudíž je vhodná i pro malé děti.
Recepty s čočkou:
Polévka z červené čočky
Pečená krůtí prsa s teplým čočkovým salátem
- hrách – jsou zralá semena hrášku. Obsahuje vysoký podíl minerálů, především hořčíku, fosforu a draslíku. Stejně jako u čočky, najdeme jeho původ v Asii.
Recepty s hrachem:
Hrachová polévka
- cizrna – cizrně se říká římský hrách, jelikož byla velmi oblíbeným pokrmem Římanů. Je výborný zdrojem rostlinných bílkovin a navíc obsahuje vyšší podíl železa, vápník a hořčík. Cizrna snižuje cholesterol a tak je prevencí před řadou dalších onemocnění. V kuchyni můžeme cizrnu použít úplně všude :-), od polévek, do salátů. Z cizrny se vyrábí hummus, což je zdravá pomazánka. Recept na hummus již brzy na webu.
- sója – původem z Asie. Obsahuje probiotika a vitamín K2, který pomáhá v našem těle se správným zpracováním vápníku. Většina zdrojů uvádí, že je lepší nejíst sóju vysoce průmyslově upravovanou, ale fermentovanou. Fermentace je tradiční asijský postup zpracování sóji (kvašení). Mezi fermentované výrobky patří například tempeh, miso pasta, sojová omáčka. Sója je také zařazena mezi alergeny.
Please follow and like us: